Файзрахманова Назира Дуйсенбыевна

Файзрахманова Назира Дуйсенбыевна

Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

ШҚО ББ «Облыстық мамандандырылған ІТ-мектеп-лицейі» КММ

Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезовтің мұражайы
Күні: 20.02.2020 жыл

 

Сынып:  3 В сынып
Мұғалімнің аты-жөні: Файзрахманова Назира Дуйсенбыевна
Мектеп: ШҚО ББ «Облыстық мамандандырылған ІТ-мектеп-лицейі»КММ
Сабақ мақсаты:

 

Мұражай туралы жаңа сөздерді енгізе отырып, қарапайым сөйлемдер негізінде тілдесім әрекетін жүзеге асыру
Сабақтың басы

2-5 мин

 

 

I. Оқушылармен  амандасу.

-Балалар сендер сабаққа дайынсыңдар ма?

-Иә дайынбыз!

-Олай болса сабағымызды бастаймыз.

Сабақтың барысы.

 

1.      Шаттық шеңбері. Фонетикалық жұмыс.

  1. Бейнефильм «Көксерек» фильмнің үзіндісі.

Фильм көрінісі бойынша сұрақтар:

1.      М.Әуезов кім?

2.      М.Әуезовтың туған жылы?

3.      М.Әуезовтың шығармашылығы?

2. Сабақтың тақырыбын анықтау:

М. Әуезовтың мұражайлары қай қалада бар деп ойлайсыңдар?

-Қалай ойлайсыңдар сабақтың тақырыбы қандай?

-Дұрыс, сонымен сабақтың тақырыбы: М.Әуезовтің мұражайы.

-Балалар біз сабақта не істейміз?(жазамыз,ойлаймыз, оқимыз…)

-Және жаңа сөздермен танысамыз, олармен сөйлем,

диалог құраймыз.

-Бүгін сабақта сендердің білімдерін смайлик, бағалау парағы, т.б бақылаймыз

3.Сабақтың барысы:

-Бүгін сабақта біз Алматы қаласына саяхат жасаймыз. Мұражайға жету үшін сендерге әр аялдамада тапсырма беріліп отырады.Мұражайға жету үшін біз не істейміз?

1.Жаңа сөздермен таңысамыз.

2.Сөздерден сөйлем құраймыз.

3.Мәтінмен жұмыс жасаймыз.

Сабақтың 3 мақсаты бізді мұражайға жеткізеді.

1 аялдама

2  аялдама

3 аялдама

(Карта )

1.      Тапсырмаларды орындау:

 1 аялдаманың тапсырмасы: жаңа сөздермен таңысу.

Мұражай-музей

Мыңнан астам-более тысячи

Сақталған-сохранилось

Заттар-предметы

Көне-древний(-яя,-ее)

Орналасқан-распаложен

Бұрын- раньше

1.      Мұғалімнің оқуы, аударуы

2.      Сөздердің аудармасын тауып алу

(смайлики)

2.      2 аялдаманың тапсырмасы.

«Пирамида» ойыны. Жұптық жұмыс.

Ойының шарты: Бұл тапсырмада, бір сөзден сөз тіркесін, содан кейін  сөйлем құру.

(Жұлдыз, жалау, үшбұрыш)

3.      3 аялдамасының тапсырмасы.

Мәтінмен жұмыс, жұппен жұмыс.

-Бұл тапсырманы орындау үшін, мәтінді мұқият тыңдап, суреттер арқылы , негізгі сөздерді аңықтаймыз.

Аудиомәтін

-Мәтін не туралы?

-М.Әуезовтың мұражайы неше қабатты?

-Мұражайда неше бөлме бар?

 

-Үшінші аялдаманың тапсырмасы сурет арқылы негізгі сөздерді айту

 

Суреттер(екі қабат, жеті бөлме, жұмыс бөлме, кітапхана,

6 мың астам, үлкен-әдемі)

4.      Сергіту сәті.

«Дұрыс-бұрыс» сөйлемдер.

5.      4 баспалдақ тапсырмасы.

 «Сиқырлы кітап» әдісі арқылы топтық жұмыс.

Біз мұражайға келдік, мұражайға кіру үшін берілген тапсырманы орындауымыз қажет.

Әр топқа сиқырлы кітапты сөйлету үшін, сөйлемдерді толықтырамыз.

1 – топ

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қой.

Мұражай … жазушының үйі болған.

Мұражайда … заттары бар.

(Қажетті сөздер: жазушының,бұрын,үй)

2 – топ

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қой.

Мынау – Мұхтар Әуезовтің … үстелі.

 

Мұражайда … бөлме бар.

(Қажетті сөздер: жазу, жеті, бұрын)

3 – топ

Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қой.

Мұхтар Әуезовтің мұражай-үйі … қабатты.

Жұмыс бөлмесінде жеке …  бар.

(Қажетті сөздер: жеті, екі, кітапханасы)

(Топтар айналып  бірін-бірі тексереді. Бармақ әдісімен бағалайды.)

Сонымен біз барлық тапсырмаларды орындап, мұражайға кірдік. Біз  қойылған мақсатқа жеттік пе? (тырнақша қоямыз.)

6.      Рефлексия «Баспалдақ» әдісі.

Скачать презентацию к уроку