Еңбек адамдары
Қазбекова Алмаш Қазбековна
Педагог казахского языка
КГУ «Областная специализированная IT-школа-лицей» УО ВКО
Сабақты өткізген: | Қазбекова Алмаш Қазбековна | |||
Такырыбы:
|
«Еңбек адамдары» | |||
4б -сынып | Сабаққа қатысқан
Оқушылар саны:14 |
Сабаққа
қатыспаған оқушылар саны:0 |
||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1 тыңдаған оқиға /әңгіме/ ақпараттың қорытынды бөлігін болжау 1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну 4.1.1.1 анық айтылған сөзді тыңдап, тірек сөздерден кластер құру және нақтылау мақсатында сұрақтар құру 4.5 Септеу дағдыларды дамыту. |
|||
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор:
ü «Кірпіштен үйді қалау»топтық жұмыс арқылы оқушылар тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгеріп, сөйлемде қолдана алады. ü Оқушылар топ болып талдай отыра үйдің кірпішіне тақырып мәселенің шешімін жазады. Тақырыпқа байланысты сөздерді мәтін ішінде қолданады.
|
|||
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар: «Кірпіштен үйді қалау»топтық жұмыс арқылы оқушылар тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгеріп, сөйлемде қолдана алады. | |||
Кейбір оқушылар: Тақырыпқа байланысты сөздерді мәтін ішінде қолданады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар топ болып талдай отыра үйдің кірпішіне тақырып мәселенің шешімін жазады. | ||||
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау | |||
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология:
Лексикалық минимум: мамандықтар: сатушы, аспаз,құрылысшы, ұстаз, дәрігер,аңшы,тігінші, Диалог/монолог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Менің ойымша, дәлел келтіремін, деп ойлаймын… |
|||
Құндылыққа бағытталған мақсаттар |
Әлеуметтік-эмоционалдық: өз пікірін ашық, еркін, сенімді жеткізеді; жұптық, топтық жұмыста өзара қолдау көрсетеді;
Танымдық: сынып ережесіне бағынады; өз іс-әрекетіне жауап бере алады |
|||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет
|
|||
АКТ қолдану | әдістемелік құрал, аудиомәтін, презентация, флипчарт «AKTIV STUDIO», мульфильм. | |||
Сабақтың барысы | ||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар | ||
Сабақтың басы (5 минут) | 1. Сабаққа дайындықтарын тексеру
-Сәлеметсіңдер ме балалар! -Қонақтармен амандасайық! -Сендер сабаққа дайынсыңдар ма ? -Иә, дайынбыз.(Кітап жатыр партада, дәптер жатыр партада, қалам жатыр партада…) Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу -Бүгінгі сабағымызды бастайық,бір-бірімізге күлімсіреп, қол алысайық! (Сәлем, досым! Сен қалайсың! Жақсымын! Жақсы болды! Мен өте қуаныштымын! )
|
слайд
|
||
Сабақтын ортасы
(24 минут) |
Оқушыларды жаңа сабаққа дайындау
1. Мақалды оқу, аудару, жаттап алу. Мақал Жұмыстың жаманы жоқ
-Тақтаға қараймыз. Бұл не ? -Кім аударып береді? -Жаттап аламыз? -Қалай түсінеміз? -Қандай жұмыс істесе де, адам құрметке лайық
2. «Жұмыс» деген сөзді септеу.( AKTIV STUDIO бағдарлама бойынша жұмыс) -«Жұмыстың» деген сөз қай септікте тұр. -Тақтада, бұл септіктердің атауын, жалғауларын сәйкестірейік .
3. Сабақтың тақырыбын аңықтау. (Видеобейне « Еңбек адамдары») -Сонымен, сабақтың тақырыбы: «Жұмыс адамдары» -Біз сабақта не істейміз? (оқимыз, жазамыз, ойлаймыз, ойнаймыз, сөйлейміз, айтамыз, сөйлем құраймыз, аударамыз, жаттаймыз)
4. Мамандықтарды еске тусіру. «Атап шық!» таяқшалар арқылы ойыны.
5. Жаңа сөздермен таңысу -Кім не істейді? деген сұраққа жауап берейік.
Ауру адамдарды емдейді- Балаларға білім береді- Қамыр илеп, нан пісіреді- Сиыр сауады- Жайылымда мал бағады- Әдемі киім тігеді- Шашты сәндеп қияды- Дәмді ас пісіреді- Елдің тыныштығын қорғайды- Азық-түлік сатады- Биік ғимататтар салады- Сахнада би билейді-
6. Аудиомәтін жұмыс. -Мұқият тыңдаймыз, бұл мәтін бойынша топта жұмыс істейміз.
Мамандықтар өте көп. Ол адамның еңбек қызметінің түрі, сүйікті іс, табыс. Мысылы: дәрігер ауру адамдарды емдейді.Мұғалім балаларға білім береді. Наубайшы қамыр илеп, нан пісіреді. Сауыншы сиыр сауады.Малшы мал бағады.Тігінші әдемі киім тігеді. Шаштаразшы шашты сәндеп қияды.Аспазшы дәмді ас пісіреді. Шекарашы елдің тыныштығын қорғайды. Сатушы азық-түлік сатады. Құрылысшы биік ғимататтар салады. Биші сахнада би билейді. Бұл мамандықтарды меңгеру үшін білім мен шыдамдылық керек.
7.Топтық жұмыс. « Үйді кірпіштен қалап сал !» – Бұл мәтін бойынша кім не істейтінін білдік, енді кірпіштен үйді қалап саламыз. Сурет бойнша «Кім не істеді?» сұраққа жауап берейік.
Бекіту.
8. Жұптық жұмыс. « Жұмбақты құра! Жауап бер!» Сөлесу -Бұл тапсырмада біз сурет бойынша бір-бірімізге жұмбақ құраймыз. Үлгі: Сұрақ: -Бұл адам – асханада жұмыс істейді, дәмді тамақ пісіреді. Жауп: -Бұл адам- аспаз
9. –Сонымен бүгінгі тақырып қандай болды? -Бүгінгі сабақтағы жаңа сөздерді есте сақтадыңдар ма ? – Сөйлем құрай аласыңдар ма? -Еңбек адамдарынын қандай салада жұмыс істейтінін білдік, қандай жұмыс істесе де, олар сол құрметке лайық. -Біздің бүгінгі мақалды еске түсірейік. – Сен кім болғын келеді? Ойын «Сен кім боласың?»
|
слаид
AKTIV STUDIO
Сабақтың тақырыбын аңықтау видеобейне
Таяқшылар, слайд
Слайд. Парақтар
Аудиомәтін
Қағаздан жасалған үй. Музыка Бағалау парақтар
Слайд Үлгілер
Музыка, шеңбер |
||
Бағалау
(3 минут) |
Формативті бағалау.Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. Әр оқушы сабақ бойында өзі бағалаған парақты ортаға шығып көрсетеді. Рефлексия «Қоңырау соғылды» |
Қағаздан жасалған қоңыраулар
|
||
Қорытынды
лау (3 минут) |
(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.
-Ал енді сабақ аяқталды. Бағалау парақ бойынша нәтиже шығарайық. Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, калай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны туралы ой пікірлерін білдіре алады. |
Бағалау парағы |